İngiltere, Avrupa kıtasında yer alan bir ülkedir. Brexit süreci sonrasında hem AB’den çıkmış hem de hiçbir şekilde Schengen bölgesine dahil olmamıştır. İngiltere’nin vize istemediği ülkeler birden çok devlet anlamına gelir. Bunların arasında Türkiye Cumhuriyeti yoktur.

İngiltere Vatandaşları Kaç Ülkeye Vizesiz Girebiliyor?

İngiltere vatandaşları kaç ülkeye vizesiz girebiliyor: İngiltere’nin vize istemediği ülkeler söz konusu iken İngiliz vatandaşlarının vize olmadan gidebilecekleri ülkeler de son derece çoktur. Yapılmış olan son güncelleme sonrasında bunun tam 185 adet olduğunu görmekteyiz. Bunların arasında Türkiye de vardır.

İngiliz Vatandaşları Nerelere Vizesiz Gidebilir?

İngiliz vatandaşları nerelere vizesiz gidebilir: İngiltere’nin vize istemediği ülkeler bu ülke tarafından açık bir biçimde ifade edilmiştir. Bunun yanı sıra İngiltere pasaportuna sahip olanların herhangi bir izne gerek kalmadan seyahat edebilecekleri ülkeler her daim çok merak edilir. Bunların 185 ülke olmasından dolayı vize isteyenleri yazmak daha mantıklı olacaktır.

Buna göre İngiltere pasaportu olan ve vize almadan gidilmesi söz konusu olmayan şu ülkeler öne çıkar; Yemen, Suriye, Umman, Irak, İran, Azerbaycan, Surinam, Küba, Nauru, Sudan, Güney Sudan, Nijerya, Nijer, Mali, Libya, Liberya, Gine, Eritre, Ekvator Ginesi, Cibuti, Kongo, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Burundi, Benin, Angola, Cezayir, Rusya, Türkmenistan, Pakistan, Kuzey Kore, Myanmar, Moğolistan, Hindistan, Çin, Bhutan ve Afrika. Bunun haricinde kalmış olan ülkelere ise İngiliz pasaportu sayesinde vize olmadan gitmek mümkündür.

Avrupa Birliği Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Avrupa Birliği vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir: İngiltere’nin vize istemediği ülkeler bellidir. Bunun yanı sıra AB üyesi olan ülkelerin vatandaşları da birçok ülkeye bir vize izin prosedürü olmadan kolaylıkla seyahat edebilme hakkına sahiptirler. Romanya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Bulgaristan bunların içinde öne çıkar. Bunun yanı sıra İsviçre, Norveç ve Lihtenştayn da bu kapsamda yer alır.

Rusya Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Rusya vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir: Rusya vatandaşları 119 ülkeye yapacakları seyahat öncesinde hiçbir şekilde vize almadan bunu gerçekleştirebilirler.  Türkiye bunlardan birisidir. Tanımlanmış olan seyahat süresinin maksimum 2 ay olması lazım. Yani 60 gün boyunca Ruslar ülkemizde vizesiz bir biçimde kalabilme hakkına sahiptirler.

Bunun yanı sıra Arjantin, Ermenistan, Azerbaycan, Bahama Adaları, Barbados, Belarus, Bolivya, Bosna ve Hersek, Botswana, Brezilya, Brunei, Şili, Kolombiya, Cook Adaları, Kosta Rika, Küba, Dominik, Ekvator, El Salvador, Fiji, Gambiya, Gürcistan, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Hong Kong, Endonezya, İsrail, Jamaika, Kazakistan, Malezya, Fas ülkelerine yapılacak olan seyahatlerde Rus vatandaşlarının bir vize almasına gerek yoktur.

İngiltere Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

İngiltere pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir: İngiltere’nin vize istemediği ülkeler çerçevesinde gidilebilecek çok farklı yerler söz konusudur. Bunlardan bazıları şöyledir; Arnavutluk, Anguilla, Arjantin, Ermenistan, Aruba, Avusturya, Bahama Adaları, Belçika, Belarus, Belize, Bolivya, Bosna ve Hersek, Brezilya, Brunie, Bulgaristan, Şili, Kolombiya, Cook Adaları, Kosta Rika, Hırvatistan, Curaçao, Güney Kıbrıs, KKTC, Çek Cumhuriyeti.

Bunun haricinde kalmış olan ülkeler ise şöyledir; Jamaika, İtalya, İsrail, İzlanda, Macaristan, Honduras, Haiti, Guyana, Guatemala, Guam, Yunanistan, Almanya, Gürcistan, Fransa, Fiji, Finlandiya, Faroe Adaları, Zambiya, Vietnam, Venezuela, Vatikan, Vanuatu, Özbekistan, Uruguay, Ukrayna, Tunus, Tayland, Tayvan, İsviçre, İsveç, İspanya, Güney Afrika, Güney Kore, Slovenya, Slovakya.

Görüldüğü üzere birçok farklı ülkeye İngiliz pasaportu ile hiçbir zaman vize olmadan gidilmesinin önü açılmıştır. Bunun yanı sıra dikkat edilecek birden fazla husus olduğunu da hemen hatırlatalım. Bunların başında pasaportun yeni olması, eksik veya yıpranmış sayfalar içermemesi ilk sırada gelir. Pasaportun haricinde gerek otel rezervasyon bilgilerinin bulunması ve gerekse de uçak biletinin sunulması, olası  sorunların başarılı şekilde engellenmesi için büyük önem arz eder.

İngiltere vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere vizesi, yapılmış olan başvuru işlemlerinin ardından en çok 15 gün içinde çıkmaktadır.

İngiltere vizesi nereden alınır?

İngiltere vizesi alabilmek için bu ülkenin konsolosluğunun yanı sıra aracı kurumun tercih edilmesi de mümkündür.

İngiltere'ye turist olarak nasıl gidilir?

İngiltere vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının istenen ilgili birçok evrakı hazırlaması ve bunları sunması kesinlikle yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü