İngiltere Vize Türleri Nelerdir?

İngiltere vize türleri, vizenin alınma amacına ve süresine göre değişiklik gösterir. bu vize türleri ile detaylı bilgiyi aşağıda bulabilmeniz mümkündür.

İngiltere Turistik Vize

İngiltere ülkesi Avrupa da yer alan turistik yerlerin bol ve eski dokusunu koruyan bir ada ülkesidir.

Türkiye ye diğer vize uygulayan ülkeler gibi İngiltere de her seyahatte farklı vize işlemleri uygulamaktadır. Bu bağlamda İngiltere ye seyahat ya da ticari amaçlı gidilmek isteniyorsa İngiltere vizesi edinmeniz gerekecektir.

İngiltere Turistik Vizesi yabancı bir ülkeden yabancı birinin her hangi seyahat ya da spor müsabakası için (ve benzeri seyahat türleri buna tıbbi ihtiyaçlar da dahildir.)

alınması gereken vize türüdür. Belirtildiği üzere bu vize belli zaman aralıklarında belli belgeler ve dokümanlar ile elde edilen Turistik vizedir.

İngiltere Turistik Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Her ülkenin vize başvurusu gibi İngiltere turistik vize başvurusu da konsolosluğa yapılmaktadır.

Nitekim konsolosluğa her hangi bir nedenden ötürü gidemeyen kişiler, aynı zamanda kendi lehine bir elçi de gönderebilir, işlemlerini tamamlayabilir.

Konsolosluklara yapılan başvurular aynı zaman da Elçiliklere de başvurulabilir. Bu bağlamda konsolosluklar ve elçilikler aynı işlevi görmektedir.

Nasıl Başvurulur?

İngiltere Turistik vize işlemleri için konsolosluklar ya da elçiliklere başvurular sağlanır. Öncelikle başvuru yapmak isteyen kişiler konsoloslukla iletişim kurarak izleyeceği adımları öğrenebilir bu bağlamda hareket edebilir.

Gerekli koşullar ve belgeler sağladığında başvuru aşamasına da geçilebilir.

Kaç günde çıkar?

İngiltere turistik vizesi seyahat amaçlı, ya da gereklilikleri yerine getirme amaçlı olduğu için genelde vizenin işlemleri bir hafta sürer.

Gerekli belgeler ve dokümanlar incelenip netleştirildikten sonra, sorun teşkil etmemesi şartıyla yaklaşık bir ay içerinde vize çıkabilmektedir.

Diğer türlü bazı nedenlerden dolayı da bazı vizeler iki ayı bulabilmektedir.

İngiltere Turistik vizesi belirtildiği üzere seyahat amaçlı olduğu için en fazla iki ya da beş ay çıkartılabilir. Yani kişi vizesini iki aydan başlayarak diğer aylar da İngiltere’de bulunabilir.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bu vize işlemlerinde ki gerekli belgeler diğer vize işlemlerinden farklı değildir. Nitekim gerekli belge ve dokümanlar şu şekildedir;

-Daha önce kullanılmış sayfalar bulunmakta ise, bu sayfaların ikişer adet fotokopisi ile Pasaport belgesi

-İki adet fotokopi örneğiyle Kimlik Kartı

-Başvuru dilekçeniz

-Varsa geliş gidiş uçak biletinizi gösterecek belge

-Vizede kullanılan talep dilekçesi

-Seyahat ve sağlık sigortası ile birlikte Muvafakname

-İngiltere de konaklama izin belgesi ya da dokümanı

 

İngiltere’ye turistik amaçlı olarak seyahat edecekseniz ve Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz İngiltere turistik vizesi almanız gerekiyor. İngiltere vizesi alabilmek için İngiltere hükümeti tarafından belirlenmiş olan kriterleri yerine getirmiş olmanız ve Konsolosluk sitesinde yer alan güncel vize evrak listesini tamamlamış olmanız gerekiyor. İngiltere turistik vizesi alabilmek için;

  • Vize başvuru dilekçesi, vize başvuru formu,
  • 10 yıldan eski olmamak kaydı ile en az 2 adet boş sayfası olan pasaport,
  • İş veya aile ziyareti amaçlı gidiliyorsa davetiye mektubu,
  • İş durumunuzu gösteren belgeler,
  • Öğrenciyseniz öğrenin durumunuzu gösteren belgeler,
  • Vize başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren dekont,
  • Kalacağınız yerin adresi,
  • Uçak biletleriniz,

Gibi evrakları eksiksiz bir şekilde başvuru dosyanızda sunmanız gerekiyor. İngiltere, vize konularında çok hassas olan bir ülke olduğu için vize evraklarınızın istenilen kriterlere göre hazırlanması ve düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda vize başvurunuz evrak eksikliği veya evrak yetersizliği nedeni ile reddedilebilir. Evraklarınızı tamamladıktan sonra vize acentelerinden randevu alarak resmi vize başvurusu yapmanız ve biometrik izlerinizi vermeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü