İngiltere Avrupa Birliğinden bağımsız Birleşik Krallığa bağlıdır. Turist ve göç oranı yüksek olan İngiltere’de vatandaşlık almak da oldukça zordur.  İngiltere nüfusu Birleşik krallık üzerinden değerlendirildiğinde 2020 yılında 67, 22 milyondur. Ülke krallık ile yönetilse de demokrasi ve hukuk sistemi bulunmaktadır. Kral ve kraliçe temsili olarak yer alır.

Türkiye Nüfusu

Türkiye AB ülkelerine ve Birleşik krallığa oranla, en yüksek nüfusu bulunan ülkeler arasındadır. 81 il bulunan Türkiye’nin en kalabalık şehri ise İstanbul’dur. İstanbul 20 milyon nüfusuyla dikkat çekmektedir. Türkiye’nin en kalabalık illerinden biri olarak da yaşam standartları oldukça sıkıntılıdır.

İngiltere nüfusu 67 milyon üzerine çıkarken, Türkiye’de sadece bir ilde 20 milyonun üstünde insan yaşamaktadır. İngiltere’nin nüfusu 2020 yılında yükselişe geçmiş ancak 2022 yılında yeniden düşüşe geçeceği ön görülmüştür. İtalya nüfusu ise 54 milyona düşmesi beklenen ülkeler arasında görülmektedir.

Amerika Nüfusu

Dünyanın en kalabalık ve yüz ölçümü en geniş olan ülkelerinden biri ABD’dir. Amerika Birleşik Devletleri 2020 yılında yapılan nüfus analiziyle 329 milyona ulaşmıştır. Ülke demokrasiyle yönetilmektedir. İngiltere’ye oranla çok yüksek olan Amerika nüfusunun, gelecek yıllarda daha da artması beklenmektedir. Fransa nüfusu oranlamasına da bakıldığında büyük Avrupa kıtası yine de Amerika’ya ulaşamayacak kadar az nüfusa sahiptir. Avusturya 25 milyon ve Almanya nüfusu ise 84 milyondur. Ülkeler arasındaki en yüksek nüfusa sahiptir.

Rusya Nüfusu

Amerika’dan önce Rusya nüfusunun da dünyada büyük bir yeri vardır. 144 milyona sahip olan Rusya, zaman içinde Japonya’yı geçmiştir. Japonya’da günümüzde 125 milyon insan yaşarken, Rusya ve Amerika’da bu oran oldukça yüksektir. Türkiye ise bu sıralamada ortalarda yer alan ülkeler arasında yerini almıştır.

İtalya Nüfusu

Avrupa Birleşik Milletlerinin en az nüfusuna sahip olan ülkelerinden biri olarak İtalya, toplamda 59 milyona sahiptir. 2022 yılında nüfusun düşmesi beklenmektedir. Fransa 69 milyon ve Almanya 84 milyon nüfusa sahipken, İngiltere bu oranlamalara göre az sayılabilecek nüfus yoğunluğuna sahiptir. Amerika, Çin ve Rusya nüfus yoğunluğu yüksek olan ülkeler arasında yerini alırken, Hindistan ikinci sıraya yükselmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü