İngiltere asgari ücret konusunda Avrupa ülkelerine göre bakıldığı zaman farklı bir politika izlemektedir. Burada birçok Avrupa ülkesinde çalışma saati ön planda tutulur. Fakat İngiltere’de böyle bir durum geçerli değildir. İngiltere’de çalışma saati ile beraber yaşa da dikkate alınır. Kişinin toplam kaç saat çalıştığına ve beraberinde yaşına göre saat başı ücreti belirlenir.

İngiltere Asgari Ücret 2021

İngiltere asgari ücret, belirli yaş aralıklarında aynı orandadır. Geçmiş yıllara göre aylık İngiltere asgari ücrette %2,2 oranında bir artış bulunmaktadır. Bu da saatlik olarak, 8,91 pound şeklinde belirlenir.

  • 15 ile 18 yaş arasında çalışan işçilere 4,35 pound
  • 18 ile 20 yaş arasında çalışan işçilere 6,15 pound
  • 21 ile 24 yaş arasında çalışan işçilere 7,70 pound
  • 25 yaş üstü ve çalışanlar için ise 8,21 pound verilmektedir.
  • Stajyer ya da çıraklık yapanların aldığı saatlik ücret ise 3,90 Euro’dur.

İngiltere Asgari Ücretli Çalışan Sayısı

İngiltere asgari ücretle çalışan oranı, %4,9’dur. Yaş ve çalışma alanına göre İngiltere asgari ücret belirlenmektedir. İngiltere’de yalnızca asgari ücretle çalışanlar değil beraberinde sektörle olarak özel sektörlerde tercih edilir. Çoğu zaman kişiler kendiişlerini yapmaktadır. Yaşlı kesim İngiltere’nin köylerinde kendi işi ile ilgilenir. Merkezi alanlarda ise asgari ücretle ve özel sektörlerde çalışan kişiler bulunur.

İngiltere Asgari Ücretle Geçinmek

İngiltere, Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip ülkesidir. Ekonomisi sebebiyle İngiltere asgari ücret fazladır. İngiltere’nin başkenti Londra’da asgari ücretle geçim rahat bir şekilde sağlanır. Londra dışında farklı bölgelerde yaşayan İngiltere vatandaşları ise asgari ücretle geçimini sağlayabildiği gibi para dahi biriktirebilir. Bu yüzden İngiltere göç kabul ettiği için çalışmak amacıyla farklı yabancı ülkelerden İngiltere’ye göçen birçok vatandaş bulunur. Bunun en temel sebepleri içerisinde İngiltere’nin ekonomisi gelir. Ekonomisi ile beraber asgari ücrettin her yıl güncellenmesi de İngiltere’nin yaşam standartlarında, asgari ücretin de yeterli olduğunu gösterir. Türk vatandaşları da İngiltere’de asgari ücretle çalışıp, Türkiye’de rahat bir yaşam sürdürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü