İngiltere Ankara Antlaşması

1963 yılında İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan Ankara Antlaşmasına göre iş kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye giriş yapabilmek için İngiltere Ankara Antlaşması vizesi almak zorundadır.

 

Bu antlaşma kapsamında kuracağınız işin türünü ve iş için gereken sermayeye sahip olduğunuzu gösteren belgeleri vize başvuru dosyanızda sunduğunuz takdirde vize alabiliyorsunuz.

 

Vize aldığınızda size 1 yıl geçici oturum izni veriliyor. Vizenizi aldıktan sonra 30 gün içinde İngiltere’ye giderek oturum kartınızı almanız gerekiyor. İngiltere’ye gittiğinizde geçici oturum izni ile İngiltere vatandaşlarının sahip olduğu ücretsiz sosyal haklardan yararlanabiliyorsunuz.

İngiltere Ankara Antlaşması

İngiltere Ankara Antlaşması

Vize aldıktan sonra iş kurmak zorunda değilsiniz. İş kurmak yerine farlı bir sektörde yetkin olduğunuz veya diplomasına sahip olduğunuz meslek üzerine çalışabiliyorsunuz.

 

Vize başvurusu yaparken sahip olduğunuz yetkinlikleri gösteren sertifikaların geçerli olduğu sektörlerde çalışabiliyorsunuz. 1 yıl sonunda yapılan incelemelerde yıl boyunca geçiminizi sağlayacak kadar maddi gelir elde ettiğinizi ispatlayabilirseniz geçici oturum izniniz bir yıl daha uzatılır. 5. Yıl sonunda kalıcı oturum izni, 6. Yıl sonunda ise vatandaşlık alabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü