Konsolosluk resmi sitesi değildir.  İngiltere Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: gov.uk/government/world/turkey.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

İngiltere Ankara Antlaşması

1963 yılında İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan Ankara Antlaşmasına göre iş kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye giriş yapabilmek için İngiltere Ankara Antlaşması vizesi almak zorundadır.

 

Bu antlaşma kapsamında kuracağınız işin türünü ve iş için gereken sermayeye sahip olduğunuzu gösteren belgeleri vize başvuru dosyanızda sunduğunuz takdirde vize alabiliyorsunuz.

 

Vize aldığınızda size 1 yıl geçici oturum izni veriliyor. Vizenizi aldıktan sonra 30 gün içinde İngiltere’ye giderek oturum kartınızı almanız gerekiyor. İngiltere’ye gittiğinizde geçici oturum izni ile İngiltere vatandaşlarının sahip olduğu ücretsiz sosyal haklardan yararlanabiliyorsunuz.

İngiltere Ankara Antlaşması
İngiltere Ankara Antlaşması

Vize aldıktan sonra iş kurmak zorunda değilsiniz. İş kurmak yerine farlı bir sektörde yetkin olduğunuz veya diplomasına sahip olduğunuz meslek üzerine çalışabiliyorsunuz.

 

Vize başvurusu yaparken sahip olduğunuz yetkinlikleri gösteren sertifikaların geçerli olduğu sektörlerde çalışabiliyorsunuz. 1 yıl sonunda yapılan incelemelerde yıl boyunca geçiminizi sağlayacak kadar maddi gelir elde ettiğinizi ispatlayabilirseniz geçici oturum izniniz bir yıl daha uzatılır. 5. Yıl sonunda kalıcı oturum izni, 6. Yıl sonunda ise vatandaşlık alabiliyorsunuz.

İngiltere Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: gov.uk/government/world/turkey olup, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.